A A A

Po raz piąty odbyła się Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Solidarności. W etapie szkolnym brało w niej udział 10 osób, które przygotowywał mgr Paweł Janicki. Dwóch uczniów Krzysztof Śmigiera i Patryk Baron z klasy III TH osiągnęło liczbę punktów potrzebnych do etapu wojewódzkiego. Odbył się on w Katowicach w Szkole Podstawowej nr.5 imienia ,,9 Górników z Kopalni Wujek”. Po napisaniu wymaganego testu uczestnicy wraz z opiekunami udali się do Kopalni Wujek gdzie w Muzeum - Izbie Pamięci Kopalni Wujek odbyła się wspaniała prelekcja jednego z przywódców strajku pana Stanisława Płatka. Omówił on okoliczności i przebieg  tragicznych wydarzeń z grudnia 1981 roku. Po wystąpieniu odbyła się projekcja filmu dokumentalnego autorstwa Agnieszki Świdzińskiej pt. "Życiorysy z bliznami". 

Po jego obejrzeniu uczestnicy obejrzeli muzeum i zostali zaproszeni na poczęstunek, po którego skonsumowaniu udali się na odczytanie wyników. Niestety chociaż nasi uczniowie znaleźli się w pierwszej dziesiątce, co jak na startujących 71 uczestników jest sporym osiągnięciem, to do finału awansowały tylko dwie pierwsze osoby. Mimo wszystko start w finale wojewódzkim należy uznać za duży sukces, szczególnie że rywalizowali w nich z uczniami liceów ogólnokształcących, najczęściej z klas humanistycznych, mających o wiele więcej godzin historii niż uczniowie technikum.

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Klauzula informacyjna RODO. Dowiedz się więcej