A A A

W Polsce piernik początkowo znany był pod nazwą miodownik, a było to ciasto chlebowe na bazie mąki i miodu, którego początki wypiekania są datowane na XIII wiek. Jego cechą charakterystyczną było to, że dojrzewało przez lata w piwnicach. Przygotowywanie piernikowego ciasta zajmowało wiele czasu i wyrabiano je tylko raz w roku: zimą. Następnie zamykano je w piwnicy na 12 miesięcy i przed kolejnymi bożonarodzeniowymi świętami kończono przyrządzanie ciasta.

W naszej szkole zapach przypraw korzennych, będących składnikiem ciasta piernikowego, czuć już na długo przed świętami. W warsztatach szkolnych już od połowy listopada zarabiane jest ciasto z ponad 150 kg mąki, by po kilkunastu dniach leżakowania i dojrzewania można było z niego wypiec pyszne pierniczki.

Tradycją również stała się w naszej szkole organizacja przez nauczycieli przedmiotów zawodowych konkursu związanego z wypiekami bożonarodzeniowymi. W tym roku konkurs odbył się 5 grudnia pod hasłem „Pierniki – wyjątkowe smakołyki”. Uczniowie mieli za zadanie sporządzenie i udekorowanie około 20 sztuk drobnych ciastek z wykorzystaniem ciasta piernikowego przygotowanego w domu. Tegoroczną edycję konkursu zdominowali uczniowie klasy I technikum żywienia i usług gastronomicznych. Młodzież wykazała się dużą inwencją twórczą i zapałem w czasie dekorowania pysznych smakołyków.

Jury w składzie: pan dyrektor Tomasz Respondek, pani kierownik Teresa Gacki, pani kierownik Lidia Sosnowska, pani sekretarka Danuta Fleszar oraz przewodnicząca samorządu szkolnego Wioletta Krysik zadecydowało o przyznaniu następujących miejsc:

I miejsce: Kinga Kopeć

II miejsce: Wiktoria Szydzina

III miejsce: Karolina Bendel i Agnieszka Bawaj

 

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki, które ufundowane zostały przez Radę Rodziców oraz panią Aleksandrę Lesińską. Sponsorom składamy serdeczne podziękowania, a uczestnikom gorąco gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie.

 

Katarzyna Jendrysek

Jolanta Mazur - Pogoda

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Klauzula informacyjna RODO. Dowiedz się więcej