A A A

Zapaleni miłośnicy portów, terminali i lotnisk, którzy chcieliby podjąć pracę związaną z magazynowaniem, składowaniem oraz przeładunkiem towarów, powinni ukończyć kierunek technik eksploatacji portów i terminali.

Technik eksploatacji portów i terminali należy do grupy tzw. eurozawodów, co oznacza, że po ukończeniu kierunku, można szukać zatrudnienia nie tylko w kraju, ale też za granicą.

Technik eksploatacji portów i terminali – co to jest za kierunek?

To zawód składający się z dwóch kwalifikacji, różniący się od innych zawodów tym, że obejmują one zasadniczo dwie odrębne dziedziny wiedzy.

Pierwsza kwalifikacja przygotowuje ucznia do pracy z pasażerem. Czyli rozwija umiejętności kontaktów interpersonalnych opartych o wiedzę i przepisy związane z obsługą pasażerów we wszystkich miejscach, gdzie możemy spotkać się z podróżnymi (lotniska, dworce kolejowe i autobusowe, porty morskie różnego rodzaju, ale również kurorty i miejsca wypoczynku). Uczy, w jaki sposób zachować się w czasie pracy z osobami będącymi w podróży oraz jak rozwiązywać sytuacje kryzysowe związane z podróżą. Wiele miejsca poświęcone jest na bezpieczeństwo osób podróżujących oraz na bezpieczeństwo środków transportowych.

Druga kwalifikacja to przede wszystkim umiejętności związane z obsługą towarów w całym procesie transportowym, począwszy od pakowania, załadunku, dokumentacji aż do samego transportu. Kwalifikacja ta poświęca wiele czasu na poznanie środków transportowych, ich wydajności i możliwości. Podczas procesu edukacji poznaje się dokumentację, jaka wiąże się z transportowaniem ładunków wszystkich typów, przedstawiane są w szerokim zakresie procesy spedytorskie i logistyczne oparte o wykorzystanie programów komputerowych.

Rozszerzenia: j. angielski

Technik eksploatacji portów i terminali to specjalista w takich dziedzinach, jak:

 • logistyka portowa,
 • logistyka magazynowa,
 • transport i spedycja,
 • eksploatacja centrów logistycznych i magazynowych,
 • organizacja pracy urządzeń transportu wewnętrznego oraz urządzeń przeładunkowych,
 • organizacja pracy centrów logistycznych i przeładunkowych,
 • eksploatacja terminali przeładunkowych we wszystkich gałęziach transportu,
 • organizacja prac związanych z magazynowaniem towarów i ładunków w portach i terminalach,
 • obsługa podróżnych w portach i terminalach.

Technik eksploatacji portów i terminali z pewnością będzie znał odpowiedzi na następujące pytania:

 • jak funkcjonuje lotnisko?
 • jak działa terminal?
 • jak przygotować samolot do odlotu?
 • jak rozmieszcza się ładunki w samolocie?
 • jak prawidłowo transportować materiały niebezpieczne?

Praktyki zawodowe

Uczniowie tego kierunku mają do wyboru szeroką gamę praktyk zawodowych, począwszy od lotnisk i dworców kolejowych po firmy spedycyjne i logistyczne.

Gdzie może znaleźć zatrudnienie absolwent tego kierunku?

 • agencje obsługi portów rzecznych, morskich i lotniczych,
 • linie lotnicze,
 • porty morskie i rzeczne,
 • przedsiębiorstwa transportowo-spedycyjne,
 • terminale lotnicze, samochodowe i kolejowe,
 • własna działalność gospodarcza.

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Klauzula informacyjna RODO. Dowiedz się więcej