A A A

Ten weekend w Walencji był wyjątkowy ze względu na uroczyście obchodzoną szóstą rocznicę uznania przez UNESCO festiwalu Las Fallas (Święto Ognia) za niematerialne dziedzictwo ludzkości. Z tego też względu, by bliżej poznać tą tradycję, w sobotę 26.XI udaliśmy się do muzeum historii lokalnej – Falllero „Museu Faller de Valencia”. W muzeum zaprezentowano groteskowe figury i scenki rodzajowe, które powstały od 1934r. na Fiesta de Las Fallas, czyli walenckie powitanie wiosny. 

Następnym punktem naszego programu kulturowego było Muzeum Oświecenia i Nowoczesności „Museu Valencià de la Il·lustració i la Modernitat”, czyli MuViM. Jego kolekcja przedstawia osiągnięcia ludzkości na przestrzeni wieków w dziedzinie socjologii, polityki, zdrowia i ekonomii. Wystawy prezentują m.in. życie w średniowiecznych klasztorach, prasę drukarską oraz rewolucję kosmiczną. Budynek muzeum uznany został za ikonę współczesnej architektury Walencji. Znajduje się tu również makieta Walencji z XVII w., a w podziemiach muzeum można zobaczyć dobrze zachowane spore fragmenty starych, zabytkowych murów średniowiecznego miasta odkrytych przez przypadek podczas prac budowlanych.

W godzinach wieczornych mieliśmy okazję zobaczyć wspaniałą Paradę Dziedzictwa, po której u bram la Lonja odbył się ogromny pokaz popularnego dla tego rejonu tańca z kastanietami. 

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Klauzula informacyjna RODO. Dowiedz się więcej