A A A

Pod takim tytułem 23 października 2018 r. odbył w naszej szkole konkurs kulinarny. Konkurs wyjątkowy, bo organizowany wspólnie z Nadleśnictwem Brynek.

Edukacja prowadzona przez Nadleśnictwo kojarzona jest raczej z tematyką leśną i ekologiczną prowadzoną w obiektach należących do Lasów Państwowych, więc dlaczego u nas?

Otóż Lasy Państwowe prowadząc swoją działalność edukacyjną realizują projekt „Zdrowa żywność z Polskich Lasów”  mający na celu promocję żywności pochodzącej z terenów leśnych.  

Wpisując się w tę ideę konkurs zorganizowany w naszej szkole miał za cel pogłębienie wiedzy na temat tradycyjnych i nowoczesnych potraw z wykorzystaniem produktów leśnych, kultywowanie i upowszechnianie tradycji sporządzania potraw z surowców pochodzących z lasu oraz popularyzację zastosowania surowców pochodzenia leśnego w żywieniu.

Konkurs „Zdrowe bo lasu” był pierwszym z cyklu i jego uczestnicy mieli za zadanie wykonać potrawę: danie główne i deser,  które zawierały przynajmniej dwa surowce pochodzące z lasu, ale na razie bez mięsa. Potrawy z udziałem dziczyzny przewidziane są w drugiej edycji.

Jury oceniające potrawy w składzie: Mateusz Wrzyciel - absolwent naszej szkoły, a obecnie właściciel Karczmy Koszwice, Krystyna Jagiełło – Leńczuk – pracownik Nadleśnictwa Brynek, dyrektor ZSGH - Tomasz Respondek, sekretarz Starostwa Powiatowego Barbara Machura, Agnieszka Smura - nauczyciel ZSGH  oraz redaktor naczelny tygodnika Gwarek –Jarosław Myśliwski miało trudne zadanie, gdyż wszyscy uczestnicy konkursu wykazali się dużą pomysłowością i kreatywnością podczas sporządzania dań. W potrawach królowały oczywiście grzyby, maliny, jagody i miody ale jak przystało na dania bezmięsne nie zabrakło kasz, makaronów i ryżu. Jak to wszystko wyglądało możecie zobaczyć na zdjęciach. Pomimo konkursowej rywalizacji na sali panowała bardzo przyjazna atmosfera, którą dodatkowo budował nasz gości Mateusz Wrzyciel udzielając uczestnikom praktycznych porad podczas pracy. Ostatecznie wyniki konkursu są następujące:

I miejsce – Paulina Plaza, Wioletta Krysik – kl. III TGb

II miejsce – Zuzanna Wolko, Sylwester Opara  - kl. II TGb

III miejsce – Julia Mundzik, Klaudia Kaczmarek – kl. I KC

Sponsorem wszystkich surowców używanych w konkursie jak również cennych nagród rzeczowych w postaci drobnego sprzętu AGD było Nadleśnictwo Brynek. Dodatkową nagrodę w postaci markowych noży ufundował jeden z jurorów Mateusz Wrzyciel i wręczył ją wybranemu przez siebie zespołowi za wzorową współpracę. Zespołem tym byli Zuzanna Wolko i Sylwester Opara.  

 Na gali wręczenia nagród obecny był Nadleśniczy Nadleśnictwa Brynek Janusz Wojciechowski a finał imprezy uświetniła obecność sygnalistów z Brynka, którzy swoim występem podkreślili leśny charakter konkursu. Patronat medialny nad konkursem objął tygodnik Gwarek. Organizatorki konkursu p. Agnieszka Smura, p. Jolanta Mazur – Pogoda, p. Elżbieta Zawartka, p. Bożena Matysek gratulują zwycięzcom wygranej a wszystkim pozostałym uczestnikom przełamania  strachu i wzięcia udziału w rywalizacji.

Elżbieta Zawartka

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Klauzula informacyjna RODO. Dowiedz się więcej