A A A

 „ NIE ZGINĘŁA! MIMO WROGICH BURZ!” – pod takim hasłem 7 czerwca 2018 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Zaproszeni goście (Pani Dyrektor Delegatury Bytomskiej Kuratorium Oświaty  w Katowicach, organu prowadzącego, władz lokalnych, pracodawcy - partnerzy szkoły, dyrektorzy: Powiatowego Urzędu Pracy oraz Wolnego Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorców w Tarnowskich Górach), cała społeczność ZSG-H zobaczyła i wysłuchała montażu słowno- muzycznego ilustrującego  długą i krwawą drogę Polaków ku  upragnionej wolności. Po części literacko- historycznej, zgodnie z tegorocznymi priorytetami Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Kuratorium Oświaty w Katowicach: promocja wartości patriotycznych oraz szkolnictwa zawodowego, wszyscy uczestnicy odbyli niecodzienną, kulinarną podróż w czasie, gdzie wysłuchali prelekcji  przygotowanej przez  uczniów klasy gastronomicznej na temat: „Smaków międzywojennej Polski”.

Całość wystąpienia dopełniły prezentowane fotografie lokali, hoteli,  reklamowanych artykułów  spożywczych z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Uczniowie podzielili się również wiedzą na temat ulubionych potraw Józefa Piłsudskiego, który „ szalał za jajecznicą, nie znosił bigosu, kawy, lubił mocną i słodką herbatę, domowy, kruchy placek z masą śliwkową i zapiekaną pianką na wierzchu.” Kolejną częścią uroczystości była przygotowana przez panią Annę Foks ( lokalną artystkę z Miasteczka Śląskiego) specjalnie na tę okoliczność wystawa prac pt. „ Codzienne życie Polaków w II RP .” Na zakończenie obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, goście zostali podjęci obiadem, którego potrawy były przygotowane zgodnie        z upodobaniami Marszałka Józefa Piłsudskiego. Uroczystość, przygotowana przez panie : Bożenę Matysek, Jadwigę Janik, Beatę Woźną, wybranych uczniów z klas: I TGb, II Tga,  II TGb, III TGa, III TGb oraz absolwentów (  Weronikę Gulbę, Kamilę Bronder, Kamila Pietryszka, Mateusza Guncel)  upłynęła  w bardzo przyjaznej atmosferze.

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Klauzula informacyjna RODO. Dowiedz się więcej